W tradycji wigilijnej jedną z pierwszych potraw podawanych na stół jest czerwony barszcz z uszkami bądź z pierogami z grzybami. Najlepszy można poznać po intensywnym, czerwonym kolorze, ale i wyśmienitym zapachu, unoszącym się nad talerzem.

Moim sposobem na czerwony barszcz wigilijny jest baza z dwóch wywarów – grzybowego oraz warzywnego. Dla ich przygotowania niezbędne są:

na wywar warzywny :

2 litry wody

1 marchew

1 korzeń pietruszki

Około 30 g pora

1 cebula

Około 60 g korzenia selera

3 ząbki czosnku

6 ziaren ziela angielskiego

1,5 listka laurowego

na wywar grzybowy :

20 g suszonych grzybów

600 ml wody

Zawsze zaczynam od wywaru z grzybów, gdyż jego dobre przygotowanie wymaga odpowiedniego nasączenia suszonych grzybów. Przelewam do miski 600 ml wody, dodaje grzyby, po czym zostawiam wywar na całą noc. To pozwala wydobyć głębię smaków, która stanie się bazą do barszczu.

Następnego dnia przelewam wywar do garnka, następnie wstawiam go na mały ogień pod przykryciem do momentu zagotowania. Po około godzinie odcedzam grzyby, które później wykorzystam do farszu na pierogi. Sam wodny wywar stanie się jedną z podstaw do czerwonego barszczu wigilijnego.

W tym samym czasie przygotowuję także wywar warzywny. Warzywa obieram i kroję dosyć drobno, choć oczywiście każdy może kroić według własnych przyzwyczajeń i uznania. Tak przygotowane warzywa wrzucam do garnka z 2 l wody, który wstawiam na mały ogień. W tym momencie dodaję listek laurowy oraz ziele angielskie. Nakładam na garnek przykrywkę i gotuję wszystko przez około 40 min. Po tym czasie odcedzam warzywa, a powstały wywar stanie się drugim elementem bazowym barszczu.

Finałowe gotowanie

Aby czerwony barszcz wigilijny miał odpowiedni smak, nie może zabraknąć buraków i przypraw. W ostatniej fazie gotowania potrzebne są:

  • 800 g buraków czerwonych (przed obraniem)
  • 2 łyżki stołowe soku z cytryny
  • 0,5 łyżeczki papryki słodkiej
  • 0,5 łyżeczki pieprzu ziołowego
  • szczypta pieprzu czarnego
  • szczypta ostrej papryki
  • sól

Surowe buraki obieram, a następnie ścieram na dużych oczkach tarki. Do jednego garnka przelewam wywar z grzybów i warzyw, na końcu dodaję buraki. Wstawiam wszystko na małym gazie, po czym dodaję dla smaku przyprawy (papryka słodka, ostra, pieprz czarny oraz ziołowy, sól), a także dwie łyżki soku z cytryny. Tak przygotowany wywar gotuję przez około 30 min., następnie sprawdzam smak. Jeśli czegoś brakuje, można według uznania dodawać kolejne przyprawy. Gdy już wszystko jest przepyszne, a barszcz ma przepiękny, czerwony kolor, przecedzam go przez sito, otrzymując czystą zupę.

Dzięki tej recepturze czerwony barszcz wigilijny nie tylko ma intensywny, czerwony smak, ale również smakowity, grzybowy aromat. Wigilijni goście z pewnością będą zachwyceni.