Czosnek (Allium sativum) od wieków używany jest ze względu na swoje walory smakowe i lecznicze. Należy do tej samej rodziny co lilie i potrafi zmienić danie w aromatyczne i zdrowe doznanie kulinarne. Smak czosnku nie można porównać z żadnym innym – jest on lekko gryzący, ostry z subtelnym, słodkim posmakiem.

Czosnek pochodzi z Azji centralnej i jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świcie. Ponad 5000 lat temu, starożytni Egipcjanie zaczęli uprawiać czosnek – grał on bardzo ważną role w ich kulturze. Przypisywano mu magiczne właściwości – pozostawiano go w grobowcach faraonów oraz dawano budowniczym piramid by zwiększyć ich siłę oraz wytrzymałość. Podobne właściwości przypisywali mu grecy i rzymianie, którzy podawali czosnek sportowcom przed igrzyskami oraz żołnierzom przed wyruszeniem na wojnę.

(czosnek z wikipedii)

Czosnek był rozprzestrzeniany przez migrujące plemiona i odkrywców. Już około VI wieku p.n.e., czosnek uprawiano zarówno w Chinach i Indiach. Od dawnych czasów, czosnek był częścią wielu kultur ze względu na swoje zastosowania kulinarne i medyczne. Cały czas rośnie w popularność, od czasu gdy badacze z całego świata naukowo dowodzą korzyści zdrowotnych wynikających ze spożycia czosnku.

Jak wybrać dobry czosnek?

Kupując czosnek warto sprawdzić czy skóra nie jest w żadnym miejscu pęknięta. Lekko ściśnij główkę czosnku pomiędzy palcami by sprawdzić czy jest zwarta i nie wilgotna. Nie używaj czosnku który jest miękki, uschnięty lub jeżeli zaczął kiełkować – na pewno stracił większość ze swojego wyjątkowego smaku.

Czosnek w kuchni oraz właściwości medyczne

Prostym pomysłem na użycie czosnku w kuchni jest zamarynowanie grubo pokrojonych ząbków w oliwie z oliwek, którą można później używać przy tworzeniu sosów i marynat. A jeżeli nagle pojawią się niezapowiedziani goście, zawsze można szybko stworzyć hommus przez zmiksowanie świeżego czosnku, cieciorki z puszki, przyprawy tahini, oliwy z oliwek i soku z cytryny, który idealnie nadaje się jako dip do warzyw i chleba.

Czosnek najlepiej rozgnieść i lekko podpiec, by w pełni skorzystać z jego możliwości leczniczych. Czosnek zawiera witaminę C, pomaga obniżyć ciśnienie oraz zwalcza stany zapalne.

Na Wikipedii również o czosnku http://pl.wikipedia.org/wiki/Czosnek