Pomidory (Solanum lycopersicum) to pyszne, zdrowe owoce, chociaż najczęściej uznawane są za warzywa. Niewiele składników lepiej pasuje do pory letniej niż słodka soczystość pomidorów prosto z gałązki. Obecnie pomidory dostępne są przez cały rok, jednak ich najlepsze cechy można poznać gdy są w sezonie w Polsce, czyli od lipca do września.


Pomidory dostępne są w kolorach czerwonym, żółtym, pomarańczowym, zielonym, fioletowym oraz brązowym. Smak pomidorów posiada subtelny, słodki posmak, który komplementuje się z lekko gorzką i kwaskowatą główną nutą. Gotowanie łagodzi gorzkość i wyciąga ciepłą, bogatą słodycz.

Historia pomidorów

Pomidory kojarzone są głównie z kuchnią włoską, jednak oryginalnie pochodzą z zachodniej części Ameryki Południowej, w tym wysp Galapagos. Pomidory uprawiali Indianie, nasiona pomidora przywieźli do Europy hiszpańscy konkwistadorzy.

W XVI wieku, pomidory zaczęły rozprzestrzeniać się po Europie, jednak początkowo jako rośliny ozdobne – nie były popularnym składnikiem, gdyż wiele osób uznawało je za trujące. Liście rośliny faktycznie zawierają toksyczne alkaloidy, jednak owoce są w pełni bezpieczne.

Jak wybrać dobre pomidory?

Pomidory powinny mieć głęboki, bogaty kolor oraz regularny kształt i gładką skórkę – bez zmarszczek, pęknięć i miękkich plam. Niektóre, genetycznie modyfikowane odmiany wyglądają na spuchnięte – często oznacza to mniej wyrazisty smak.

Zestresowany?  Zjedz kubek gazpacho.

Badania pokazały, że regularne spożycie gazpacho, znacząco podnosi poziom witaminy C we krwi oraz obniża biomarkery związane ze stresem oraz zapaleniami. Gazpacho to śródziemnomorska zupa, która zrobiona jest z pomidorów, ogórków i papryki oraz oliwy z oliwek, cebuli, czosnku, soli morskiej i octu winnego. Ma to związek z wysoką zawartością witamin oraz wartości odżywczych w pomidorach.

O czyn trzeba pamiętać ?

Bardzo ważne przy gotowaniu pomidorów jest nie używanie aluminiowego garnka, gdyż może dość do chemicznej reakcji pomiędzy metalem i pomidorem ze względu na jego kwasowość. W związku z tym potrawy będą miały nieprzyjemny, metaliczny posmak.